Len

Do spożywania zdrowego naparu stosuje się siemię lniane. Są to nasiona lnu bardzo malutkie, lśniące. Mają w sobie związki śluzowe, białka, sterole, kwasy organiczne, np. kwas askorbinowy. W siemieniu lnianym jest wiele enzymów, soli mineralnych (magnez, żelazo, cynk i inne).

Len jest bardzo cenny ze względu zawarty w nim olej. Olej ten ma wielkie zasoby kwasów nienasyconych, np. linolenowego, linolowego. Zawiera tez kwasy nienasycone, jednak jest ich stosunkowo mniej. Siemię lniane ma też w sobie fitosterole i witaminę E.

Co to wszystko oznacza i jakie ma znaczenie dla naszego zdrowia? Siemię lniane stosuje się przy wszelkich problemach z żołądkiem, z wrzodami. Zawarte w lnie śluzy powlekają błony śluzowe przełyku, żołądka i częściowo dwunastnicy, co chroni je przed kwasem solnym i zmniejsza odczyny zapalne.

Inne działanie lnu to oddziaływanie na oskrzela. Siemię lniane może być stosowane jako środek przeciwkaszlowy. Len także jest pomocny w przypadku chorób skórnych, w przypadku leczenia odmrożeń czy oparzeń. Olej lniany sprawia, że naskórek się szybciej regeneruje. Najbardziej jest ceniony jednak za to, że obniża poziom lipidów i cukru we krwi. Siemię lniane obniża poziom złego cholesterolu.

Olej lniany jest jadalny, jednak jako środek obniżający poziom cholesterolu, można zażywać go w postaci kapsułek. W mieszankach ziołowych możemy kupić siemię lniane lub mączka lnianą. Takie preparaty z lnu osłaniają śluzówkę przewodu pokarmowego, głównie żołądek.

Do leczenia są wykorzystane całe nasiona a także wytłoczyny z nasion i olej z tychże nasion.
Len jest stosowany nie tylko wewnętrznie, jako napój do picia, ale także do użytku zewnętrznego. Mogą być na bazie lnu robione różne kremy, mazidła.
mks

hastagi na stronie:

#len do picia #jak zrobić olej lniany #nasiona lnu przygotowanie #jak zaparzyć len #jak przygotować len #len ziarna #picie lnu #jak przygotować len do picia

Tags , , , , ,

Related posts

Top