Już 8 grudnia o godz. 19:00 rozpocznie się koncert galowy, wieńczący obchody 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Występy zespołów tanecznych i wokalnych z Turcji, przemówienia dyplomatów, bankiet po gali umożliwiający rozmowy o przyjaĹşni polsko-tureckiej – to tylko niektóre z atrakcji, jakie uświetnią wydarzenie w Teatrze Wielkim. Swoją obecność zapowiedzieli już Premier Rzeczpospolitej Polskiej Ewa Kopacz oraz Premier Republiki Tureckiej Ahmet DavutoÄlu.
Niezwykłe występy
Żeby uświetnić tak ważną galę, do Polski przylecą artyści z Turcji. Wystąpią Państwowa Orkiestra Symfoniczna z Bursy, Państwowy Zespół Tańca Ludowego, Państwowy Chór Tureckiej Muzyki Ludowej z Ankary oraz Zespół Tureckiej Muzyki Dawnej ze Stambułu. Dzięki tak różnorodnym pokazom, goście zobaczyć kulturę Turcji z różnych perspektyw. To będzie wyjątkowy koncert uświetniający równie niezwykłą przyjaĹşń polsko-turecką, która trwa już od 600 lat.
Pojawią się Premierzy
W tak ważny dla Polski i Turcji wieczór, nie może zabraknąć przedstawicieli władz obu krajów. Swoją obecność zapowiedzieli już Premier Rzeczpospolitej Polskiej Ewa Kopacz oraz Premier Republiki Tureckiej Ahmet DavutoÄlu. Jednak to nie koniec listy oficjeli. Pojawią się również Jego Ekscelencja Yusuf Ziya Ăzcan Ambasador Republiki Tureckiej w Polsce oraz KasÄąm Sonkaya AttachĂŠ ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Warszawie, nadzorujący obchody 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych z ramienia strony tureckiej w Polsce.  – To wydarzenie jest zwieńczeniem ważnego roku dla Polski i Turcji – mówi KasÄąm Sonkaya.  – Chcemy uroczyście zakończyć obchody, ponieważ tak wyjątkowa przyjaĹşń na to zasługuje. Warto podkreślić, że Polskę i Turcję od blisko 600 lat łączą nie tylko silne więzi polityczne, ale także bliskie relacje handlowe i kulturalne. I mimo, że obchody naszego święta kończymy, to przyjaĹşń trwać będzie nadal – dodaje AttachĂŠ.
Nie ma drugiej takiej przyjaĹşni
W skali świata nie ma przykładu dwóch innych państw, które nawiązałyby między sobą kontakty o tak długiej historii. Historia stosunków dyplomatycznych Polski z Turcją sięga 1414 roku. Według „Kronik” Jana Długosza cztery lata po bitwie pod Grunwaldem, sułtan Mehmet I Celebi przyjął na swoim dworze w Bursie (ówczesnej stolicy imperium) pierwszą polską misję dyplomatyczną.
W pamięci Polaków Turcja jest krajem, który nigdy nie uznał rozbiorów Polski. Podczas II wojny światowej ambasada RP w Ankarze działała nieprzerwanie, a władze tureckie udzielały pomocy uciekinierom z Polski. Pomogły także w wywozie rezerw państwowych złota Banku Polskiego.
****
Rok 2014 jest szczególny dla Polski i Turcji – przypada rocznica 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych pod hasłem „Starzy Przyjaciele, Nowi Liderzy”. Ten szczególny moment stwarza szansę na przypomnienie historycznych relacji obu krajów oraz nawiązanie nowych kontaktów intelektualnych, biznesowych, a także kulturalnych.
dostarczył infoWire.pl





